Polska: dane z branż chemicznej, rolno-spożywczej i dóbr użytkowych
Kluczowe wnioski z raportu
Ankietowane firmy w całej Polsce poinformowały nas, że około 40% należności z całkowitej wartości ich sprzedaży B2B jest obecnie przeterminowane. Jest to spadek z 44% w porównaniu z rokiem ubiegłym, chociaż znaczna liczba ankietowanych firm powiedziała nam, że muszą czekać dłużej niż w zeszłym roku, aby spieniężyć zaległe płatności.
6% całkowitej wartości faktur B2B jest przeterminowanych powyżej 90 dni i taki sam procent został odpisany jako nieściągalne. Obie wartości pozostały niezmienione porównując rok do roku.
Chociaż wiele firm było w stanie ograniczyć DSO (Days Sales Outstanding) w ciągu ostatniego roku, było to zwykle niejednolite, ponieważ wiele firm odpowiedziało, że ma trudności z powstrzymaniem pogarszających się poziomów DSO.
Rosnące koszty obsługi kredytowej i windykacji to coś, z czym boryka się w ostatnim czasie coraz więcej firm w Polsce.
Patrząc na 2022 r., firmy ankietowane w całej Polsce nadal spodziewają się wzrostu opóźnień w płatnościach, a nawet niewypłacalności, spowodowanych w dużej mierze trwającymi skutkami pandemii. W tym kontekście wydaje się, że istnieje zwiększony apetyt na ubezpieczenie kredytu kupieckiego.
Na pytanie, czy pandemia trwale wpłynęła na działalność biznesową, 58% respondentów odpowiedziało, że na stałe przyjęło pracę z domu.
Więcej informacji znajdziesz w naszym raporcie w linku poniżej. Zachęcamy do lektury.